57694
post-template-default,single,single-post,postid-57694,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Formy terapii

Formy psychoterapii różnią się między sobą, z uwagi na następujące aspekty:

Terapia indywidualna – zakłada sesje terapeutyczne z udziałem wyłącznie pacjenta i jego terapeuty

Terapia grupowa – w tej samej sesji może uczestniczyć dwójka, bądź więcej osób. Zaletą terapii grupowej jest poznanie przez osoby w niej uczestniczące różnych punktów widzenia. Pacjenci mogą poznać doświadczenia innych i sposoby, dzięki którym udało im się pokonać podobne problemy.

Terapia małżeńska/par – ten rodzaj terapii pomaga małżonkom, lub osobom będącym w związku zrozumieć przyczynę, która spowodowała depresję u jednej z nich, oraz jakie zmiany w zachowaniu i wspólnych relacjach będą konieczne, by oboje dali sobie radę, w tym wypadku, ze wspólnym cierpieniem.

Terapia rodzinna – ponieważ rodzina jest kluczowym elementem, dzięki któremu cierpiący na depresję może poradzić sobie z chorobą, ten rodzaj terapii pomaga jej członkom zrozumieć, przez co ich bliski przechodzi, jak mogą pomóc sobie nawzajem i co powinni robić, by podnieść efektywność leczenia.

Podczas gdy terapia może zostać przeprowadzona na różny sposób – jako terapia grupowa, indywidualna, czy też rodzinna – istnieją jeszcze inne sposoby podejścia psychoterapeutycznego, zabezpieczające końcowy sukces. Po rozmowie z pacjentem na temat jego depresji, specjalista zadecyduje, które podejście, z uwagi na podstawowe czynniki warunkujące chorobę, wybrać. Toteż, terapia oprócz swej formy, może mieć charakter terapii psychodynamicznej, interpersonalnej oraz kognitywno – behawiorystycznej.

 

No Comments

Post a Comment