57902
post-template-default,single,single-post,postid-57902,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Depresja u dziecka

Jeśli podejrzewasz, że u twojego dziecka występują objawy wskazujące na depresję, natychmiast zacznij działać. Porozmawiaj z dzieckiem, jak i z kimś kto dobrze zna syna czy córkę – być może trzeba będzie zgłosić się do lekarza. Niektórzy rodzice opierają się na błędnym myśleniu, że sami potrafią poradzić sobie z problemem.

 

Przez wiele lat, powszechnie uważało się, że depresja jest chorobą, która nie dotyka dzieci. Z uwagi na założenie, że każde dziecko i każdy nastolatek, w pewnym momencie życia przechodzi okres „burzy i sztormów”, depresja nigdy nie była u niego diagnozowana i w rezultacie nieraz zaniechano właściwego leczenia. Niestety, do tej pory nie wiadomo dużo na temat depresji okresu dzieciństwa, dlatego wszyscy specjaliści są zdania, że należy jak najwcześniej podjąć kroki ku odpowiedniej terapii. Rodzice często są odpowiedzialni za to, co dzieje się z ich dziećmi, ale nie oni wywołują u nich depresję. Niemniej jednak, prawdą jest, że dramatyczne wydarzenia, jak rozwód rodziców, choroba, śmierć, czy inne formy separacji, czasem mogą zainicjować przyszłe problemy z depresją. Oznacza to, że jeśli twoja rodzina przechodzi obecnie ciężki okres, co u wszystkich wywołuje nadmierny stres, najlepszym wyjściem jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty, psychoterapeuty, lub innej osoby, która pomoże wam przetrwać trudne chwile.

 

Ważnym aspektem jest również uświadomienie swojemu dziecku, że jest się po to, by w każdej chwili je wspierać. Słowa te należy powtarzać ciągle, gdyż dzieci cierpiące na depresję wyrażają wzmożoną potrzebę miłości, akceptacji oraz poświęcenia im jak najwięcej uwagi.

 

Pamiętaj, że dzieci z depresją mogą wszystko co ich otacza – cały świat – odbierać negatywnie ponieważ depresja kształtuje wszystkie ich doświadczenia. Mogą zachowywać się tak, jakby wcale nie chciały i nie potrzebowały pomocy, a nieraz w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, co przechodzą.

 

 

Depresja jest po części produktem czasów współczesnych i napięć związanych z trybem życia. Może być naturalnym skutkiem niespełnionych pragnień i ambicji, które niekiedy nie są nawet dyktowane przez nas samych. Gdy dotknął cię kryzys, spróbuj rozwiązać konflikt, który przyczynił się do jego przeżywania. Staraj się rozumieć każde swoje działanie, jako przyjemność płynącą z osiągnięcia celu. Gdy jednak pojawiły się objawy pogarszania się twojego stanu psychicznego skontaktuj się z kimś, kto zna historie twojej choroby, zanim depresja zakłóci ci normalne życie. Musisz możliwie wyczerpująco opowiedzieć specjaliście o tym co czujesz by mógł on jak najtrafniej określić czynnik, który wywołał chorobę oraz odpowiednio pokierować leczeniem. 

 

No Comments

Post a Comment