57268
post-template-default,single,single-post,postid-57268,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Choroba Parkinsona objawy

Początkowo pogarsza się sprawność człowieka, ruchy kończyn, często tylko jednej ręki lub nogi stają się niezgrabne, chory zaczyna narzekać na sztywnienie dłoni spowodowane sztywnieniem mięśni. Towarzyszyć temu może nieuzasadniona gestykulacja. Następnie pojawia się delikatne, dyskretne drżenie ręki, które może zostać opanowane wysiłkiem woli lub podczas wykonywania określonych czynności, lecz niekontrolowane przybiera na sile i staje się coraz bardziej zauważalne. Między innymi na tej podstawie lekarze odróżniają chorobę Parkinsona od innych zaburzeń neurologicznych. Stopniowo pojawiają się zaburzenia postawy ciała – sylwetka przykurcza się i garbi, kłopoty z wykonywaniem podstawowych ruchów, np. wstawanie, zmiana pozycji, chodzenie, powodowane sztywnością kończyn i tułowia. W bardziej zaawansowanym stadium chory ma także problemy z mówieniem, jego mowa staje się niewyraźna na skutek sztywnienia mięśni gardła i drżenia żuchwy. Obserwując postępowanie schorzenia, pacjent może popadać w depresję, jego samopoczucie będzie się pogarszało, dodatkowo mogą wystąpić inne problemy zdrowotne, jak choćby spadek ciśnienia tętniczego, kłopoty z wypróżnianiem (zaparcia), zaburzenia funkcji pęcherza moczowego, zmienność temperatury ciała, utrudnienia w oddychaniu, pocenie się, zaburzenia snu. Spowolnią się ponadto procesy myślenia, pacjent może tracić pamięć i orientację przestrzenną. Jego wydolność intelektualna słabnie.

Choroba rozwija się powoli, stopniowo obezwładniając człowieka, kilka lat po diagnozie, pacjent cierpiący na Parkinsona jest już mniej sprawny fizycznie. Lekarz zwykle rozpoznaje schorzenie na podstawie klinicznych objawów i obserwacji pacjenta, niekiedy jednak prawidłowego rozpoznania może dokonać tylko neurolog.

No Comments

Post a Comment