69063
post-template-default,single,single-post,postid-69063,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Diagnoza

Diagnoza

Dla lekarza przy stawianiu diagnozy istotne są objawy, które zależą od tego, który organ objęty został alergią.

W przypadku dróg oddechowych mamy do czynienia z katarem i trudnością w oddychaniu. Gdy alergia zaatakowała oczy to spojówki stają się zaczerwienione, przekrwione i swędzące. Najczęściej z tymi objawami mamy do czynienia przy alergii wziewnej.

Na alergie skórną wskazuje nam obrzęk nóg, rąk, stóp i twarzy, pokrzywka, wysypka, zaczerwienie w miejscu kontaktu z alergenem.

Natomiast wymioty, nudności oraz biegunka wskazują nam na alergię pokarmową.

W rzadkich przypadkach alergeny przedostają się do krwiobiegu, powodując powstanie ostrej reakcji ogólnoustrojowej, która jest niebezpieczna dla życia chorego. Charakteryzuje się ona pokrzywką, problemami z oddychaniem, zapaścią, czasem również wymiotami i kurczami brzusznymi. Mamy wtedy do czynienia z tzw. wstrząsem anafilaktycznym, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarza.

Następną rzeczą istotną do prawidłowej diagnozy są testy. Mogą one być przeprowadzane w dwojaki sposób:

  • testy skórne, lekarz na przedramieniu pacjenta umieszcza kilka kropel danych substancji przy czym nakłuwa lekko skórę pozwalając im wniknąć w nią. Po określonym czasie jeśli pacjent wykazuje alergie na daną substancję koło kropli widnieje ślad przypominający ukąszenie komara.

  • testy z krwi, pobraną krew dzieli się pomiędzy możliwe alergeny i bada obecnośc przeciwciał w ich kierunku.

No Comments

Post a Comment