68979
post-template-default,single,single-post,postid-68979,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Marketing sieciowy

 

Marketing sieciowy

Marketing sieciowy zwany także marketingiem wielopoziomowym. MLM to z angielskiego skrót od multi-level marketing. Określenie to oznacza nie tylko pewien rodzaj strategii marketingowej, ale także sposób funkcjonowania danej firmy wraz z jej pracownikami jak również dystrybutorami.

Marketing wielopoziomowy uznawany jest jako część sprzedaży bezpośredniej. Znaczy to nic innego jak bezpośrednia oferta towarów i usług dla konsumentów. Taki kontakt indywidualny odbywa się zazwyczaj w pracy klienta, w jego domu lub też w innych miejscach, które nie dotyczą stałych punktów sprzedaży detalicznej.Ta forma sprzedaży wymaga oczywiście wyjaśnień dotyczących danego produktu bądź usługi ze strony sprzedawcy, indywidualnie dostosowanej do klienta. Osobista prezentacja towarów uzyskuje o wiele lepszy oddźwięk na sprzedaży.


Marketing wielopoziomowy sprawia, że przez współpracowników są budowane indywidualne struktury relacji pomiędzy nimi, które obfitują w dodatkowe prowizje w zależności od sprzedaży. Każdy z takich sprzedawców uzyskuje możliwość do zorganizowania własnej struktury handlowców. Każdy z nich otrzymuje wynagrodzenie oparte na planie marketingowym, jaki ustalany jest podczas powstawania każdego z przedsiębiorstw. Oczywiście wyższa pozycja w danej firmie niekoniecznie oznacza większą płacę, jednak wszystko zależy od owego planu marketingowego.


Marketing sieciowy bardzo często mylony jest z konstrukcją znaną jako piramida finansowa. Jednak w przeciwności do piramidy finansowej, marketing wielopoziomowy posiada możliwość rozporządzania indywidualnymi klientami oraz dostosowaniem do nich ofert. Cena produktów i usług jest zazwyczaj o wiele niższa niż w innych sklepach posiadające praktycznie te same produkty o podobnej jakości. Dzieje się tak ze względu na mniejszą liczbę pośredników.

Warto wspomnieć, że w piramidach finansowych występują także pseudo towary określane mianem raportów. W marketingu sieciowym, węzeł zarabia tylko i wyłącznie na sprzedaży prowadzonej osobiście oraz na sprzedaży partnerów, którzy są zgromadzeni poniżej niego.

Natomiast jeśli chodzi o piramidę finansową to tam zarobek pochodzi tylko z bardzo wysokiego wpisowego, które jest wpłacane przez osoby będące nowym ogniwem w strukturze firmy w zamian za możliwość włączenia się w tę strukturę i czynne w niej uczestniczenie.

No Comments

Post a Comment