64660
post-template-default,single,single-post,postid-64660,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta

Wierzymy w moc cudownych środków mających już po pierwszym zażyciu dodać nam energii  i sił witalnych. Ulegamy mocy reklamy i dajemy się skusić na cudowne zabiegi poprawiające stan naszych włosów, paznokci i skóry. Wydaje nam się, że witaminy i składniki mineralne skoncentrowane w tabletce mają większą moc niż pełen kosz warzyw i owoców. Zapominamy, że zdrowa dieta i jej konsekwentne przestrzeganie może odmienić nasze życie lepiej i skuteczniej, niż najbardziej wyszukany specyfik. Jednak kto z nas wie, co tak naprawdę oznacza zdrowa dieta?

Prawidłowy dowóz kalorii

Ile kalorii potrzebuje przeciętny dorosły człowiek? Nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi. W zależności od naszego trybu życia, stopnia aktywności oraz płci, dobowa dawka kalorii, jaką ma zapewniać zdrowa dieta, jest zróżnicowana. Dorosła kobieta o średniej aktywności fizycznej potrzebuje przeciętnie 2000-2500 kalorii w ciągu dnia. Tymczasem diety lansowane przez media proponują spożywanie około 1000 kalorii, co jest drastycznie zaniżoną wartością. Takie cięcia kaloryczne mają sens w przypadku osób bardzo otyłych, u których po wyczerpaniu innych możliwości stosuje się dietę 1000 kalorii w celu rozpoczęcia redukcji wagi. Dla osób z nadwagą lub o prawidłowej masie ciała jest to podaż kalorii zupełnie nie zapewniająca podstawowych potrzeb żywieniowych. Dieta oparta na tak niewielkiej ilości kalorii jest niezwykle trudna do zbilansowania i bardzo rzadko zapewnia wszystkie składniki konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto długotrwała dieta, którą w tym przypadku można raczej nazwać głodówką wpływa negatywnie na nasz metabolizm, spowalnia go i jest często przyczyną uporczywych zaparć.

Białko i inni

Jednym z ważniejszych składników odżywczych, jakiego potrzebuje nasz organizm jest białko. Mimo, że stara piramida żywieniowa, mówiąca jak ma wyglądać zdrowa dieta, daje proteinom tylko około 30% udziału w codziennej diecie, współczesne proporcje zalecane przez dietetyków uległy pewnej modyfikacji. Węglowodany według dawnych norm powinny stanowić 50-60% diety, a pozostała część przeznaczona jest dla tłuszczów, szczególnie roślinnych. Zdrowa dieta, którą propagują dziś dietetycy i żywieniowcy to dieta białkowa. Proteiny zamieniają się miejscami z węglowodanami, ponieważ dobrze sycą głód, nie powodują utraty mięśni przy odchudzaniu i są dobrym źródłem energii. Tak jak w przypadku innych nowinek dietetycznych należy jednak zachować zdrowy umiar. Węglowodany są najlepszym źródłem energii dla naszego mózgu i nie mogą być zupełnie pomijane.

Dieta Dukana

Od dobrych kilku sezonów, w dietetycznej modzie zapanował nowy trend- dieta proteinowa w skrajnej postaci, nazywana dietą Dukana, od nazwiska francuskiego doktora, który jest jej twórcą i gorącym orędownikiem. Dieta ta podzielona jest na 3 fazy, z których każda różni się dozwolonymi produktami spożywczymi. W fazie pierwszej, najbardziej rygorystycznej, stosujący dietę pacjent spożywa właściwie samo białko, co gwarantuje szybki spadek wagi w początkowym okresie. Następnie stopniowo do diety wprowadzane są inne produkty.  Dieta Dukana jest godna polecenia dla osób zdrowych, bez obciążeń innymi schorzeniami i co najważniejsze, ze sprawnymi nerkami, ponieważ duża ilość protein w diecie obciąża znacznie ten narząd. W innych przypadkach warto swoją decyzję o odchudzaniu skonsultować z lekarzem.

No Comments

Post a Comment